Site Rengi

Koltuk Temizleme / Evde Koltuk Temizleme

23.12.2020
715
Koltuk Temizleme / Evde Koltuk Temizleme

Koltuk temizleme koltuk yıkama düzenli aralıklarla yapılması gereken ev temizliği işlerinden birisidir. Ev hanımlarının zorlu ev işi arasında yer almaktadır. Yılda bir kere yoğunluğa göre yılda iki kere profesyonel koltuk yıkama çalışması yaptırmanızı öneriyoruz. Düzenli yaptırdığınız koltuk yıkama dışında koltuk temizleme konusunda da aksama yapılmamalıdır. Koltuk temizleme evde doğal yöntemler kullanılarak kendi imkanlarınız ile koltuk temizleme yapabilirsiniz.

Koltuk temizleme esnasında sert bezler, ağartıcı kimyasallar, sert fırçalardan kaçınılmalıdır. Koltuk temizleme aşamasında önemli olan kirlerin ve tozların birikerek bakteri üremesine neden olmasını engellemektir. Koltuk yıkama gibi koltuk temizleme işlemi için de profesyonel kurum ve kuruluşlardan destek alabilirsiniz.

Evde Koltuk Temizleme

Evde Koltuk Temizleme

Evde koltuk temizleme işlemine başlamadan önce detaylı koltuk temizleme ilk aşaması bir ön hazırlık gerekmektedir. Ön aşama koltuğunuzu bir sonraki aşama için uygun hale getirecektir. Ön hazırlıkta uygulayabileceğiniz adımlar bulunur.

Evde Koltuk Temizleme İşlem Sırası

Koltuğunuzu evde koltuk temizleme işlem sırası derinlemesine temizlemeden önce, yüzeydeki ya da yastık aralarındaki tozlar, kırıntılar ve ufak parçaları almak gerekir. Her şeyden önce elektrik süpürgesi ile koltuğunuzu yüksek seviyede vakumlayınız. Koltuğun ulaşamadığınız çok dar kısımları için elektrik süpürgenizin borusuna takılan ince aparatlardan kullanabilirsiniz. Eğer yastıklar çıkarılabiliyorsa, hepsini mutlaka elektrik süpürgesi ile çekiniz. Koltuklardan tüm yastıkları alıp, koltuğun gövdesini de elektrik süpürgesi ile temizleyiniz.

🔸 Koltuk temizleme işlemine başlamadan önce kullanabileceğiniz yöntemlerden biri de tüylü fırçalardır. Koltuğunuzun yüzeyindeki tüm topakları, toz kitlelerini, kırıntıları fırçalayarak toplayınız. Eğer koltuğunuzun yüzeyine biriken tozlar yapışıyor ve fırçaya gelmiyorsa, daha sivri tüyleri olan bir fırça ile koltuğun kumaşına zarar vermeden fırçalamaya devam ediniz. En sonunda biriken tozları elektrik süpürgesi ile çekiniz.

🔸 Koltuk temizleme için yumuşak yapılı bezler, ılık su ve doğal ürünler kullanılması önerilmektedir. Koltukları silmek için bazı karışımlardan yararlanabilirsiniz. Ancak, koltukları silmeden önce hangi yöntemi uygularsanız uygulayın, lifli bezlerle silmek kumaşların üzerinde biriken kirleri çıkarmanıza daha çok yardımcı olacaktır. Elbette, marketlerde satılan kumaş koltuk temizleyicilerini alıp kullanmayı tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bu tip temizleyicilerin içeriğinde ağartıcı olup olmadığıdır. Çünkü ağartıcılar koltuk kumaşlarınızın rengini soldurabilir.

🔸 Kumaş kaplı koltuk temizleme işlemine girişmeden önce yukarıda yazdığımız adımların en sonuncusu olan kumaşın türünü tanımak ve yıkama talimatının nasıl olduğunu öğrenme aşaması çok önemlidir. Eğer herhangi bir bilgi bulamadıysanız satın aldığınız yerle irtibata geçerek, yıkama bilgisini mutlaka öğreniniz. Unutulmamalıdır ki bazı koltuk kumaşları çeşitli deterjan ya da sabunlardan zarar görebilmektedir.

Koltuk temizleme firmaları koltuk yıkama ve koltuk temizleme aşamasında sizlere profesyonel olarak destek vermektedir. Koltuğunuzun yapısı ya da temizleme ile ilgili herhangi bir fikriniz yok ise profesyonel destek almanız önemlidir. Yapılan yanlış uygulamalar ile koltuklarınıza zarar vermeyin. Beyaz eşya ve yaşam alanında bulunan her ürün bilinçli kullanıldığı takdirde verimli olmaktadır.

Evde Koltuk Temizleme Önerileri

Uzman koltuk yıkama firmaları koltuk temizleme önerileri sunmaktadır. Koltuk temizleme için koltuğunuzun kumaşının cinsine göre yıkama ve temizleme talimatları mutlaka belirtilmiştir. Temizliğe başlamadan önce bu bilgiyi edinirseniz, işiniz çok kolaylaşacaktır. Mobilya üreticilerinin kullandığı, uluslararası standart kumaş koltuk temizleme kodlarını bilmek ve takip etmek gerekmektedir. Su bazlı deterjanla temizleyiniz. Yumuşak temizleyici, su olmadan kullanınız. Su bazlı deterjan ya da yumuşak temizleyici kullanınız. Yalnızca elektrik süpürgesi ya da uygun bir fırça ile temizlenebilir.

Evin en önemli eşyalarından biri olan koltukları temizlerken mutlaka koltuğun malzemesine ve temizleyicilere dikkat edilmelidir. Doğru yöntemler kullanarak koltuklarınız yıpratmadan en iyi şekilde temizleyebilirsiniz.

Profesyonel Koltuk Temizleme

Profesyonel koltuk temizleme bilgi ve tecrübe isteyen bir iştir. Kullanılan makine ve temizlik malzemeleri özenle seçilmelidir ki temizliğini yaptığınız koltuğa herhangi bir zarar vermesin. Her koltuk aynı şekilde temizlenmez çünkü koltukların kumaşları farklı olabilir ya da koltuk deri ise bunun için özel temizlik malzemeleri kullanılması gerekir. Koltuk temizleme için uzman yardımı almak istiyorsanız firmamıza başvurarak detaylı bilgi ve temizlik hizmeti alabilirsiniz.

Koltuk temizleme her ne kadar sık sık yapılsa da zamanla oluşan lekelerin yer etmesi sebebiyle tamamen hijyenik bir görünüm elde edilemeyebilir. Özellikle de açık renk koltuklara sahipseniz oturma grubu temizliği çok daha zahmetli ve zor olabilmektedir. Koltuk temizleme püf noktalara dikkat etmek son derece önemlidir. Uzman görüş ve bilgi deneyimine başvurmak için firmamızdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

HEMEN ARA